RAF SİSTEMLERİ MONTAJI

Raf sistemlerinde kullanılan raf ve montaj çeşitleri değişkenlik göstermektedir. Rafların kullanılacağı mekan ve montajlanmasının yapılacağı duvar birbirlerinden farklı tekniklere özgü üretilmektedir.

Dikkat edilecek noktalar:

Raf sistemleri montajı  seçilen raf ve malzemeye göre değişkenlik gösteren montajlama işlemlerinde duvara rafları sabitlemek için delik delmeden önce, yapılacak olan ilk iş delik açmak istediğiniz bölgede su ve gaz boruları ya da elektrik kablolarının olup olmadığından emin olunması gerekmektedir. Duvarların iç kısımlarına yuvalanmış olan gizli boruların ya da kabloların yerlerini tespit etmek için özel elektronik dedektörler yardımı ile yerleri tespit edilmelidir.

Raf sistemi montajında ilk önce rafınızı tam olarak hangi alana monte etmek istediğine karar verip üzerine ne koymak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin bir kitap rafının derinliği ile üzerine çeşitli bitkiler koymak istediğiniz bir rafın derinliğinden farklı boyuttadır. En basit yöntem olan su terazisini kullanarak rafı yatay olarak belirlediğiniz kısıma yerleştirin ve rafın alt tarafını duvarın üzerinde doğru eşitliğe göre işaretleyin.

Kaç tane destek gerekli?

Seçmiş olduğunuz rafınızın ağırlığı, belirlemiş olduğunuz duvara vidalanacak en az iki ya da daha fazla destek vida yardımı ile taşınmaktadır. Rafın ortadan bükülme problemini önlemek için, raf ve duvar arasındaki mesafe birbirlerine çok uzak olmamalıdır. Vidalama işleminde kullanılan artı vidaların sayısı, kullanılacak olan rafın uzunluğuna ve rafın üzerine koymayı amaçladığınız malzemelerin ağırlığına bağlıdır.

Deliklerin duvara işaretlenmesi

Rafın üst tarafını, daha önce işaretlediğiniz delik açılacak olan kısıma getirin. İlk deliği işaretledikten sonra rafın diğer delinecek olan ölçümü alınmış doğru çizgiye oranla uyum içerisinde olduğunu kontrol edin ve ardından diğer sabitlemek için delinecek olan yerleri dikey şekilde kontrolünü sağlayarak delikleri işaretleyin.

Duvar türlerine göre hangi vidalar ve dübeller kullanılmalıdır?

Her zaman duvarın yapılmış olduğu kalitesi malzemesini dikkate alarak uygun türde bir matkap ucu kullanılmalıdır. Küçük çaplı raflar için 45×4 mm vidalar, büyük hazneli ve ağırlıklı raflar için ise 45×6 mm vidalar kullanılması tavsiye edilmektedir. Alçı panellerden ya da içi boş duvarlar söz konusuysa, raf sistemleri montajında özel dübeller kullanmanız gerekmektedir.